projektory

2019-07-29

Projektory multimedialne - co je wyróżnia?

Projektory multimedialne są coraz powszechniej stosowanymi urządzeniami, które umożliwiają wyświetlanie obrazów w dużym formacie. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku pozwala na dobranie takich parametrów projektora, które będą idealnie dopasowane na przykład do kina domowego. Jak wybrać właściwe urządzenie, by móc cieszyć się najwyższą jakością?


Jakie typy projektorów są dostępne na rynku?

Wyróżniamy dwa rodzaje: projektory DLP i LCD. Działanie pierwszego z nich opiera się na zastosowaniu DMD, czyli specjalnego układu składającego się z mikroluster. Uzyskanie odpowiednich kolorów jest możliwe dzięki odbijaniu światła, którego źródłem jest lampa. Wiązka światła przenika przez koło kolorów.


Z kolei projektory LCD są zbudowane z ciekłokrystalicznej matrycy. Obraz powstaje dzięki obecności lampy charakteryzującej się odpowiednią mocą. Oba rodzaje urządzeń różnią się od siebie nasyceniem barw, gdyż urządzenia DLP gwarantują uzyskanie stonowanych i dość łagodnych barw, zaś projektory LCD charakteryzuje silniejsze nasycenie kolorów i większy kontrast. Jeśli chodzi o różnice zewnętrzne, rzutniki DLP posiadają mniejsze rozmiary oraz wagę.


Formaty obrazu projektorów

Jest to bardzo ważny aspekt, który pozwala uzyskać odpowiednią szerokość i wysokość wyświetlanego obrazu. Zwykle mamy do wyboru trzy rodzaje formatów – wybór odpowiedniego jest powiązany z tym, w jaki sposób mamy zamiar eksploatować urządzenie. Jeśli projektor multimedialny będzie wykorzystywany do kina domowego, wówczas najlepszym rozwiązaniem, które można zastosować jest wybranie formatu panoramicznego o parametrach 16:9. Taki model pozwala uzyskać szeroki obraz, dzięki czemu możliwe jest dostrzeżenie nawet najdrobniejszych detali pojawiających się w filmie lub grze.


Jeśli jednak mamy zamiar wykorzystywać projektor do wyświetlania różnego rodzaju tabeli z danymi, warto zainwestować wówczas w urządzenie, które posiada format 16:10. Nieco szerszy obraz pozwoli zmieścić znacznie więcej treści, jaką chcemy przedstawić. Innym powszechnie wybieranym formatem projektorów są proporcje 4:3. Można więc zdecydować się na takie rozwiązanie, jeśli zamierzamy wykorzystywać urządzenie podczas różnego rodzaju prezentacji, prelekcji, wykładów czy konferencji biznesowych.


Projektory a światło dzienne

Wiele osób zastanawia się, jak dobrać odpowiednie parametry projektorów kiedy w grę wchodzi stopień oświetlenia pomieszczenia. W takiej sytuacji musimy się skupić na jasności urządzenia, której wartość jest wyrażana w specjalnych jednostkach zwanych lumenami. Parametr ten pozwala uzyskać informacje odnośnie tego, jaką ilość światła generują projektory w czasie wyświetlania obrazu. Źródłem światła w omawianych urządzeniach są diody LED lub lampy. Wybór odpowiedniego projektora powinien być uzależniony od tego, ile światła dziennego wpada do pomieszczenia. Jeśli więc planujemy wykorzystywać urządzenie jedynie w ciemnych pomieszczeniach, wówczas parametr jasności powinien mieścić się w granicach 1000 – 1500 lumenów.


Jeżeli we wnętrzu panuje półmrok, wówczas lepszym wyborem będzie projektor, którego jasność wynosi 2000 – 2500 lumenów. Zdarza się, że urządzenie będzie użytkowane jedynie w dobrze doświetlonych pomieszczeniach, na przykład salach lekcyjnych czy konferencyjnych. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie wybór takiego projektora, który posiada jasność w przedziale 3000 – 5000 lumenów. Powyżej 5000 lumenów powinny posiadać te urządzenia, które są przeznaczone do sal kinowych bądź różnego rodzaju wydarzenia plenerowe, na przykład koncerty.


Złącza projektorów

Nie należy również zapominać o kwestii wybrania takiego modelu projektora, który będzie posiadał odpowiednie złącze, kompatybilne do posiadanych źródeł obrazu. Jeśli urządzenie będzie służyło jako element kina domowego, sprawdźmy, czy posiada co najmniej dwa wejścia HDMI. Jeżeli będziemy korzystać z projektora w biurze czy salach wykładowych, warto zwrócić uwagę na obecność zarówno wejścia HDMI, ale również S – Video czy VGA. Pamiętajmy, że od rodzaju złącza zależy to, jaką jakość obrazu uzyskamy.