Czy telefon stacjonarny to przeżytek?

2019-05-24

Trudno nie zauważyć, że telefon stacjonarny stopniowo znika z domów większości Polaków. Zdecydowanie i bez trudu udało się je wyprzeć telefonami komórkowymi, które są znacznie wygodniejsze. Mimo to, gdy przeglądasz oferty różnych operatorów, wciąż pojawiają się liczne oferty na telefon stacjonarny. Czy to oznacza, że żyjemy w złudzeniu, że telefony komórkowe zastąpiły skutecznie stacjonarki? Nie do końca. Wszystko bowiem zależy od potrzeb.


Rzeczywiście, w codziennym użytkowaniu, telefony stacjonarne niezbyt się sprawdzą. Nie trzeba spisywać długiej listy korzyści i negatywnych stron komórek, żeby wiedzieć, że są one po prostu znacznie bardziej wygodne w użytkowaniu. Zresztą, we wszystkich sprzętach schodzimy do absolutnego minimum i to jest trend światowy, nie tylko polski. Zatem dla kogo operatorzy kierują oferty na telefon stacjonarny? To proste - są one dla firm!


Warto zauważyć, że chociaż z naszych domów znikają powoli pecety czy nawet aparaty fotograficzne, które zastępujemy lekkimi laptopami czy smartfonami, znajdują one zastosowanie w bardziej zaawansowanych zadaniach. To samo tyczy się telefonów stacjonarnych, które najprawdopodobniej nigdy nie znikną, a jedynie przybiorą nieco bardziej zaawansowaną postać. Dlatego wciąż istnieją liczne oferty na telefon komórkowy - firmy bowiem wciąż z nich korzystają, głównie do wciąż rozwijających się i jak najbardziej potrzebnych telekonferencji.


Według badań, aż 2/3 firm nie zamierza rezygnować z telefonu stacjonarnego. Większość z nich określa istnienie telefonu stacjonarnego w firmie jako pewnego rodzaju gwarantu bezpieczeństwa - skoro bowiem mają numer stacjonarny i aparat, nie mogą być firmą krzakiem. Okazuje się, że bardzo podobne zdanie mają potencjalni klienci i kontrahenci, którzy planują wejść we współpracę z daną firmą. Oferty na telefon komórkowy istnieją i najprawdopodobniej chociażby z tego powodu będą istniały jeszcze długo - numer komórkowy można zdobyć bez trudu, nawet po zmianie przepisów.


Ogromną zaletą, którą podkreślają przedsiębiorcy, jest również zminimalizowanie szansy na to, że pracownicy będą wykorzystywali telefon stacjonarny do celów prywatnych. Wynika to często z faktu, że nie można z nim wyjść z danego pomieszczenia, by podczas prywatnej rozmowy czuć się swobodnie. Oferty na telefon stacjonarny i sam telefon stacjonarny wybierany jest również dlatego, że nie ma obaw, że zginie. Oczywiście, większość firm oferuje oprócz tego telefony komórkowe dla swoich pracowników, niemniej telefony stacjonarne raczej nie znikną z biur jeszcze bardzo długo - cieszą się zbyt dużym powodzeniem i pozwalają firmom na bardzo ważne z punktu widzenia prowadzenia biznesu telekonferencje z klientami z całego świata.